The Braiswick
Soft feel notebook (approx. A5)
sign in to view pricing
sku. 003076
10 colours best seller
Trending products
The Braiswick
Soft feel notebook (approx. A5)
sign in to view pricing
sku. 003076
10 colours best seller
The Sophia
Stainless steel travel mug (300ml)
sign in to view pricing
sku. 970774
3 colours eco basic
The Chroma
Stainless steel double walled travel mug (350ml)
sign in to view pricing
sku. 1042451
12 colours best seller
The Suzannah
Sku. 009345
The Suzannah
RPET cap with five panels and buckle closure on the back. RPET, short for recycled polyethylene terephthalate, refers to any PET material that comes from a recycled source rather than the original, unprocessed petrochemical feedstock.
For printing options - Sku. 9343
Artwork design - 15 colours maximum
| Product dimensions (L x W x H) | 200 x 235.0 x 2.0 mm |
|---|---|
| Materials | rPET |
| Net weight | 37 gr |
| Commodity code | 6505003000 |
| Country of Origin | China |
| Individually packaged in a polybag | No |
|---|---|
| Individually packaged in a box | No |
| Number in export carton | 100 |
| Number in inner carton | 50 |
| Number on pallet | 2,900 |
| AZO Dyes/Amines |
|---|
| BSCI |
| Cadmium |
| Formaldehyde |
| Global Recycled Standard (GRS) |
| ISO 105-E04-2008 |
| ISO105-X12:2001 |
| PAHs |
| Phthalates |
| Export carton dimensions (L x W x H) | 530 x 440 x 150 mm |
|---|---|
| Export carton weight | 4.6 kg |
We use cookies to ensure our site operates effectively. By continuing, you agree to these cookies being set.